Iva Víravová tel. 776 105 282

Výživa těhotných a kojících, výživa dětí

Výživový plán pro těhotné a kojící maminky 

Výživa maminky v těhotenství a při kojení může výrazně ovlivnit vývoj miminka a proto je důležité dbát na dostatečný příjem minerálních látek jako je např. vápník, hořčík, železo, kyselina listov atd. Ideální je tyto látky a další potřebné vitaminy získávat v přirozené podobě z vyvážené, kvalitní a pestré stravy. To Vám nabízíme ve výživovém plánu s respektujícím Vaše potřeby, životní rytmus a některé chutě. V těhotenství ani při kojení není vhodné dodržovat staré doporučení, že můžte jíst za dva, ale je třeba jíst kvalitně a myslet na dva (tedy minimálně :-). Na zdraví maminek i miminek. 

Chcete - li po porodu zdravě hubnout a při tom plnohodnotně kojit, také Vám doporučíme jídelníček tak, abyste nestrádala ani vy, ani miminko. 

Jídelníček také navrhne řešení případných zdravotních problémů v těhotenství i v době kojení (zácpa, ekzémy, migrény, křeče, atd.)

 

Individuální výživový plán obsahuje:

- údaje ze vstupní konzultace, tj.: měření obsahu tělesných tuků, svalů, základního metabolismu a BMI (pouze u kojících nebo těch, které se teprve chystají otěhotnět, protože těhotné ženy nemohou absolvovat bioimpedanční analýzu)

- rozbor důvodů Vaší situace, potřeb či nespokojenosti se současným stavem

- analýza dosavadního jídelníčku slovně i v číslech

- optimalizace živin 

- návrh nového jídelníčku včetně možností, jak s ním pracovat a co čím nahradit tak, aby mohl sloužit na několik měsíců

- zhodnocení a návrh pitného režimu

- doporučení stravy při pohybové aktivitě a cvičení

- nákupní lístek pro možnosti nahrazování jednotlivých potravin a několi fotek pro snadnější orientaci při nakupování

 

Výživový plán pro děti:

Výživa má zásadní vliv na zdravý vývoj dětí...toto jste už slyšely mnohokrát, že? Ale co všechno by opravdu nemělo chybět v dětském jídelníčku a jak naučit děti jíst to, o čem si myslíme, že je zdravé a ony to nechtějí? Poradíme Vám s tím při konzultacích nebo sestavíme výživový plán pro Vaše dítě, ve kterém nebudou chybět potraviny obsahující potřebné vitaminy, živiny a minerální látky, jako je tak důležitý vápník a dostatek bílkovin i vlákniny. I sacharidy mohou být někdy hrazeny ve formě "zdravého mlsání". Velmi důležité je také dbát na dostatečný a správný pitný režim, který velmi ovlivňuje nadváhu a obezitu dětí, která se i v České republice stává vážným problémem. Velmi zlomové je období puberty, které často rozhoduje o tom, jak bude vypadat dítě v dospělosti a zda bude mít i zdravotní problémy, způsobené stravou. Důležité je však věnovat velkou pozornost stravě a předcházet obezitě už u malých dětí, protože obezita z raného dětství často přetrvává i do dospělosti. 

 

Plán se zaměřuje na:

- dostatek minerálních a nutričních látek a vitamínů pro správný růst a vývoj dětí

- optimalizaci stravy pro děti sportující, vytížené i pro ty, které odmítají některé druhy potravin, jako např. maso

- pitný režim

- pravidelnost stravy

- redukční stravu pro ty, co mají nadváhu a naopak přibírací jídleníček pro ty příliš hubené děti